Odborný workshop nového programu WinWerth 8
Ve školicím středisku společnosti PRIMA BILAVČÍK, s.r.o. proběhl ve dnech 4.9. a 5.9.2014 odborný workshop s prezentací nové generace multisenzorového CMM programu WinWerth8.
V rámci workshopu naši odborníci seznámili účastníky hlavně s výhodami, které přináší nová generace multisenzorového CMM programu WinWerth8. Jedná se o počítačem podporované měření (CAM), počítačem podporovaná inspekce (CAI) a nová metoda optického snímaní 3D-PATCH.
První den workshopu byl obecně zaměřen na „úzké“ místo ve výrobních podnicích, jelikož v dnešní době spousta těchto podniků utrácí nemalé finance na rozvoj systémů pro tvorbu 3D CAD modelů, které definují dizajn a vlastnosti výrobků, ovšem nepřenášejí tuto efektivitu do kontrolních a inspekčních systémů. Konstruktéři jsou poté nuceni vytvářet 2D výkresovou dokumentaci z 3D modelů. Dle tištěných výkresů je pak prováděna rozměrová kontrola 3D dílců se zdlouhavým zadáváním nominálních hodnot a tolerancí (GD&T) definovaných ve výkresové dokumentaci. Udržování a změny ve výkresové dokumentaci vyžadují značné úsilí a velké množství opakování.
Měli bychom si uvědomit, že převážná většina dnešní inspekce je prováděna pomocí kontaktní metrologie ke stanovení rozměrů kontrolované součásti. Kontaktní metrologie zahrnuje veškeré postupy od jednoduchých ručních měřidel až po souřadnicové měřicí stroje (CMM). Tento typ měřicích strojů vyžaduje přímý kontakt s měřenou součástí a rychlost snímání je přibližně jeden bod za sekundu. Díky tomuto pomalému a neefektivnímu způsobu snímání nedochází k výraznému urychlení inspekčního procesu.
Právě díky softwaru WinWerth pro CAI/CAM odstraníme nutnost vytváření 2D výkresové dokumentace a tím se ušetří stovky hodin odborného personálu. Vzhledem k možnostem přímého řízení multisenzorového souřadnicového měřicího stoje pomocí 3D-CAD modelů lze zlepšit výkonnost a zvýšit přesnost inspekce. 3D-CAD Online/Offline programování CMM umožní vytváření automatických měřicích programů bez nutnosti zdlouhavého navádění senzorů pomocí řídicí páky joystick panelu. Programování lze připravit ještě před započetím samotné výroby. To zajistí, že ihned po započetí výroby je připravena inspekční rutina. Tato vlastnost může zvýšit kapacitu měření a zvýšit propustnost, což napomůže k rychlému navrácení investice.
Večerní program workshopu byl obohacen o společné grilování, kdy několik týmů účastníků připravilo vždy ingredience, maso a další pochutiny, které se následně ugrilovaly, a poté si každý tým mohl jídlo vyzkoušet mezi sebou. Musíme konstatovat, že se každý velmi snažil a výsledek grilování byl velmi lahodný.
Druhý den workshopu byl již spíše obecně zaměřen na jednotlivé dotazy zúčastněných a taky krátkou prezentaci o počítačové tomografii – nedestruktivní testování, o které v dnešní době velmi razantně vzrůstá zájem a naše společnosti bude ke konci roku jeden počítačový tomograf vlastnit, konkrétně se jedná o přístroj od společnosti Werth.
Po společném obědě, který byl završením tohoto dvoudenního workshopu, jsme se s účastníky společně rozloučili a tímto bychom jim chtěli i poděkovat za jejich účast na našem odborném workshopu.
Kompletní galerii fotek naleznete na našem Facebooku
Zpět na výpis novinek