Deset let počítačové tomografie v souřadnicové měřicí technice
Deset let poté, co společnost Werth Messtechnik GmbH představila první počítačový tomograf určený především k měření rozměrů, je velmi obtížné si představit, že by se zajištění kvality obešlo bez této technologie.Komplexní, nedestruktivní měření dílců včetně vnitřních geometrií poskytuje zcela nový potenciál aplikovatelný nejenom při inspekci prvních kusů, ale i při výrobní kontrole. Díky neustále probíhajícímu vývoji v mnoha oblastech je Werth, zejména pokud jde o přesné měření, lídrem této technologie.
Výpočetní tomografie byla nejprve využita v lékařském odvětví v první polovině 70. let 20. století. Od počátku devadesátých let minulého století byly tyto stroje také použity při inspekci průmyslových obrobků k analýze dutin nebo obdobných vad. S ohledem na nedostatečnou přesnost nebyly tyto stroje vhodné pro skutečné měření. Až v roce 2005, na veletrhu CONTROL – tenkrát ještě v Sinsheimu – odstartoval přístroj Werth Tomoscope® 200 novou éru souřadnicové měřicí techniky. První souřadnicový měřicí stroj se senzorem pro počítačovou tomografii byl již připraven k integraci dalších senzorů, jako například zpracování obrazu nebo kontaktních sond. Celý dílec s několika stovkami rozměrů bylo možné změřit komplexně a přesně za krátký čas. S řadou patentovaných technik, jako například Auto-Korekce Werth, bylo možné docílit měření s mikronovou přesností. Díky moderním metodám korekce artefaktů je dnes Auto-Korekce používáno už jen ve speciálních případech. Kupříkladu, za použití referenčních měření s patentovaným snímačem Werth Fiber Probe, je možné měřit dieselovou vstřikovací trysku ve výrobě s nejistotou kolem 0,5 µm.
Požadavky na stroje se odvíjejí od velikosti dílce, jeho materiálu a elementů, které mají být měřeny. Klíčové komponenty jako je rentgenová trubice, detektor a rotační osa lze zvolit individuálně u série přístrojů Werth TomoScope® a TomoCheck®. Stroje jsou dostupné k docílení velmi přísných požadavků na rozlišení a nejistotu měření, či pro měření velkých objektů vyžadujících až 450 kV. Všechny stroje mají udávanou maximální povolenou chybu dle platné normy VDI 2617-13 (MPE E – obousměrně) a jsou kalibrovány akreditovaně DAkks vlastní laboratoří Werth. Specifikace maximální povolené chyby MPE E stroje Werth TomoCheck®, vyrobeného z vysoce precizních komponentů, je 2.5 µm + L/150.
Cílem budoucího vývoje je další snížení odchylek měření, a to i pro materiály, které jsou obtížně měřitelné a zlepšení možností při měření obrobků vyrobených z různorodých materiálů.

Zpět na výpis novinek